Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Konut Kredisi Hacmi 211 Milyarı Geçti!

BDDK verilerine göre Nisan ayının ilk haftasında konut kredisi hacmi 211 milyar 415 milyon liraya yükseldi. Kurdaki yükseliş ve artan ekonomik riskler karşısında faiz oranlarının yükseleceği görüşüne hakim tüketiciler faiz oranlarından yararlanmak için hızlı davranıyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Kurdaki yükseliş ve artan ekonomik riskler karşısında faiz oranlarının yükseleceği görüşüne hakim tüketiciler faiz oranlarından yararlanmak için hızlı davranıyor. 

BDDK verilerine göre Nisan ayının ilk haftasında konut kredisi hacmi 211 milyar 415 milyon liraya yükseldi. Kurdaki yükseliş ve artan ekonomik riskler karşısında faiz oranlarının yükseleceği görüşüne hakim tüketiciler faiz oranlarından yararlanmak için hızlı davranıyor. 

Tüm dünyada yıkıcı etkisini hissettiren pandemik salgın birçok sektörü derinden etkilemiş durumda. Mart ayı verileri değerlendirildiğinde ulaşım ve konaklama gibi kalemlerdeki tüketimlerin durma noktasına geldiği görülüyor. Bu ayın kredi hacmi oranları incelendiğinde salgına karşın tüketicinin konut ve konut kredisi talebinin artarak devam ettiği tespit ediliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan verilere göre konut kredisi kullanımı nisan ayının ilk haftasında bir önceki haftaya oranla 400 milyar liranın üzerinde artış gösterdi. Bankalardaki toplam konut kredisi hacmi 211 milyar 415 milyon liraya ulaştı. Konut kredisi faiz oranlarının halen salgın öncesindeki düşük seviyelerde tutulması tüketicileri harekete geçiriyor. Kurdaki yükseliş ve artan ekonomik riskler karşısında faiz oranlarının yükseleceği görüşüne hakim tüketiciler faiz oranlarından yararlanmak için hızlı davranıyor. 

“Kuluçka Dönemi Sona Erdi”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Covid-19 etkisi Mart ayında gayrimenkul sektörünü teğet geçti diyebiliriz. Mart ayında tüm gayrimenkul türlerinde 182.689 satış gerçekleşti’’ dedi. Özelmacıklı, “Kuluçka dönemi sona erdi. Şimdi U şeklinde olmasa da V şeklinde bir grafik bekliyoruz. Gayrimenkul satış ve kiralamalarında hızlı bir düşüş söz konusu olacak, lakin piyasaların Haziran ayı itibariyle toparlanacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar