Bize Ulaşın
yapihaber

Gönderi

Tarih:

Ocak ayında yapılan denetimlerde görevini yerine getirmeyen 63 yapı denetim firması tespit edildi ve bu firmalara “Yeni iş almaktan men cezası” verildi. Karar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ocak ayındaki denetimlerinin ardından alındı. 2016’dan 2019 sonuna kadar verilen yeni iş almaktan men cezası alan firma sayısı ise 1962 oldu.

17 Ağustos Depremi sonrası, yapılardaki denetimin eksiksiz yapılması için yeni bir kanun hazırlanmıştı ve yapılardaki denetimsizliğin önüne geçilebilmesi için 2001’de yapı denetimi hakkında kanun çıkarıldı. Bununla vatandaşlara ait yapıların denetim işi, “yapı denetim kuruluşları”na verildi. Bu kapsamda yapı denetim kuruluşları, belediyelerin ruhsat onayı ile başlayan süreçte yapı sahibi ile sözleşmesi olan müteahhidin yaptığı inşaatlarda proje kontrolü yapıyor.

Yapı denetim kuruluşlarında görevli denetçi mühendis ve mimarlar, saha denetimlerinde temel kazısından itibaren tüm imalat adımlarını da takip ediyor.

Denetim İl Müdürlüğünde yapı denetim kuruluşunun yaptığı tüm işlemler, inşaata başlama ruhsatı verilmesi, inşaatın yapım aşaması ve inşaat tamamlandığında “yapı kullanma izni” verilmesi süreçleri, belediyenin takibi ve onayı ile yürütülerek sonuçlandırılıyor.

Yapı denetim kuruluşlarının sahada görev yapıp yapmadıkları da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince denetleniyor. Bakanlık bir yıl içerisinde her yapı denetim kuruluşunun görev yaptığı en az 6 şantiyede denetleme işlemini gerçekleştiriyor. Şikayet olması durumunda da ayrıca inceleme yapılabiliyor.

İncelemeler sırasında bir yapıda projesine uygun olmayan bir imalat yapıldığı ve yapı denetim kuruluşunun bunu belediyeye bildirmediği tespit edilirse işte o noktada cezası var. Yapı denetim kuruluşunun bir yıla kadar elindeki tüm işleri bırakması ve faaliyetini durdurması cezası uygulanıyor

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar